Dişhekimliği pratiğinde kullanılan mekanik aletlerin kalp pili ve takılabilir kardiyoverter/defibrilatör taşıyan hastalarda güvenilirliği

Ozgur Erdogan, Gokhan Atakan, Mert Sanri
3.232 864

Abstract


       ÖZET

      Kalp pilleri ve takılabilir kardiyoverter-defibrilatörler (TKD) elektrik sinyalleri dağıtan ve çevresindeki elektronik sinyallere hassas olan elektronik aletlerdir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu cihazları kullanan hastaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu hastaların çoğu aynı zamanda dental ofisleri de ziyaret eden yaşlı bireylerden oluşmaktadır. Diş hekimliği tedavilerinde kullanılmakta olan diş ve kök yüzeyi temizleme aletleri, kemik kesme amaçlı cerrahide kullanılan ultrasonik aletler, kanal boyu tespitinde kullanılan apeks bulucular, elektrikle pulpa canlılığı ölçücü cihazlar (vitalometre), pille çalışan ışın cihazları,  elektrokoterler gibi aletler, kalp pilleri ve TKD’ler ile etkileşimlere girebilecek potansiyel cihazlar olarak düşünülebilir. Bu makalede, diş hekimliği pratiğinde sıkça kullanılan bu mekanik aletlerin, kalp pili ve TKD taşıyan hastalar üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar derlenmiştir.

Anahtar Kelimeler: Kalp pili, defibrilatör,  elektromanyetik etkileşim, dental ekipman.

      ABSTRACT

      Pacemakers and implantable cardioverter-defibrillators (ICD) are electronic devices that emit electrical signals. These devices are sensitive to the electronic signals around their enviroment. The number of patients carrying these devices is increasing day after day globally and in our country  Most of these patients  consist of old individuals, who also visit dental offices. Tooth and root surface cleaning devices, ultrasonic instruments used for bone cutting, apex locators used for root length measurement, vitalometres evaluating pulp vitality by electricity, battery operated curing ligth devices and electrocauteries may potentially interfere with pacemakers and ICDs. This article reviews the studies evaluating the effects of commonly used dental devices on patients carrying pacemakers and ICDs.

      Keywords: Cardiac pacemaker, defibrilaltor,  electromagnetic interference, dental equipment.

 


Full Text:

PDF
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported Lisansı